Do zadań Pełnomocnika należy między innymi:
- Propagowanie praw człowieka, zasady równego traktowania i zasad etyki zawodowej.
- Monitorowanie działań Straży Granicznej w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka, zasady równego traktowania i zasad etyki zawodowej, a także zgłaszanie propozycji rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie.
- Nawiązywanie i prowadzenie współpracy z krajowymi i międzynarodowymi podmiotami zajmującymi się systemową ochroną praw człowieka, realizacją zasady równego traktowania oraz etyką zawodową.
- Utrzymywanie kontaktu z instytucjami i organizacjami pozarządowymi mogącymi wspomóc działania Straży Granicznej w zakresie ochrony praw człowieka.
- Reprezentowanie Komendanta Głównego Straży Granicznej w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach związanych z ochroną praw i wolności człowieka, realizacją zasady równego traktowania oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej, a także w kontaktach w tym zakresie z podmiotami i instytucjami spoza Straży Granicznej.
- Współpraca z pełnomocnikami do spraw ochrony praw człowieka powołanymi przez inne organy i instytucje realizujące zadania na rzecz porządku publicznego.
- Sporządzanie informacji, opinii, stanowisk oraz sprawozdań związanych z ochroną praw człowieka, równym traktowaniem oraz przestrzeganiem etyki zawodowej.
- Opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw człowieka, związanych z realizacją zasady równego traktowania oraz etyką zawodową.
Pełnomocnik Komendanta Głównego Straży Granicznej
do spraw Ochrony Praw Człowieka, Równego Traktowania i Etyki Zawodowej
st. chor. szt. SG Joanna NAŁĘCKA
tel. 22 513 54 02
e-mail: joanna.nalecka@strazgraniczna.pl
Komenda Główna Straży Granicznej
al. Niepodległości 100
02-585 Warszawa